Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie Kraków - DOM SŁOWA
Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie w Krakowie jest jednym z najważniejszych miejsc formacji duchowej w Polsce i na świecie. Nie jest to ocena powierzchowna, ale głęboko przemyślana, poparta analizą zakresu działalności- ocena. Działalność Centrum skupia się na człowieku, na tym jak wspierać jego rozwój duchowy, jako integralną część całej osoby. Gdyby patrzeć na to oceniająco, to można rzec, że jest to realizowane na najwyższym poziomie profesjonalizmu i zaangażowania. Jednak wyjątkowa jest również atmosfera Domu Słowa, którą trudno nazwać, ale której niepowtarzalność zostaje w człowieku. To jest miejsce dla każdego człowieka, nie trzeba mieć wykształcenia teologicznego, aby się tam odnaleźć. A nawet więcej, czasami łatwiej odnaleźć się tam człowiekowi bez przygotowania, ale gotowego Słuchać.
Zasadnicza droga formacji w rekolekcjach lectio divina obejmuje cztery etapy, które odprawiane są kolejno w rocznych odstępach czasu począwszy od Ewangelii wg św. Marka, a skończywszy na Ewangelii wg św. Jana.
Program oparty jest lekturze Ewangelii kard. C. M. Martiniego: „Cztery Ewangelie jako cztery etapy dojrzewania chrześcijańskiego”. Po czteroletniej formacji można kontynuować drogę lectio divina w seriach rekolekcji zwanych „Pogłębieniem”. Rekolekcje trwają 8 dni. Przeżywane są w klimacie pustyni tzn. w pełnym milczeniu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, z wyłączonym telefonem za to z indywidualnym prowadzeniem przez kierownika duchowego (rekolekcje lectio divina).
Informacja ogólna
źródło: zdjęcie udostępnione przez CFD Salwatorianie Kraków
Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie Kraków
Adres: ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
https://www.cfd.sds.pl/
Dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianie w Krakowie jest ks. Krzysztof Wons.
Ks. Krzysztof Wons urodził się w 1959 r. Po studiach z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie pełnił posługę ojca duchownego w WSD Salwatorianów w Bagnie. Od 1997 r. jest dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.
Jest redaktorem naczelnym „Zeszytów Formacji Duchowej” oraz dyrektorem Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych organizowanej przy Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa. Jest również wykładowcą teologii duchowości w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów. Autor artykułów publikowanych na łamach „Zeszytów Formacji Duchowej”, „Salwatora”, „Pastores” czy „Życia Duchowego” oraz książek poświęconych formacji do modlitwy Słowem Bożym, które są pokłosiem prowadzonych w Centrum Formacji Duchowej spotkań formacyjnych: sesji weekendowych, wykładów i rekolekcji.
Cele
Ks. Krzysztof Wons w publikacji pn. Jubileuszowe Posłowie napisał: CFD zrodziło się z umiłowania słowa Bożego, dzięki niemu żyje i się rozwija. Dla wielu przyjaciół lectio divina nasze Centrum stało się Domem Słowa, do którego chętnie wracają, bo tutaj znajdują źródło. Od początku istnienia CFD aż po dziś (1997-2022) spotkaliśmy na sesjach i rekolekcjach tysiące miłośników Słowa z Polski, krajów Europy (głównie Wschodniej) i innych kontynentów. Troszczyliśmy się, aby spotkania były przeniknięte ciszą i pogłębionym kontaktem ze słowem Bożym, bo po to przyjeżdżają do nas ludzie. Ciągle żywe są w mnie słowa św. Jana Pawła II, który napisał do nas konsekrowanych, że „Słowo Boże jest pierwszym źródłem wszelkiej duchowości chrześcijańskiej”[1] i że konieczne jest pogłębione wychowywanie do kontaktu ze „źródłem czystym i stałym życia duchowego”[2]. Będziemy z pomocą łaski Bożej kontynuowali tę drogę, bo wciąż mało jest osób, które uznają słowo Boże, za stały pokarm życia duchowego.
CFD zrodziło się z umiłowania słowa Bożego, dzięki niemu żyje i się rozwija. Dla wielu przyjaciół lectio divina nasze Centrum stało się Domem Słowa, do którego chętnie wracają, bo tutaj znajdują źródło. Od początku istnienia CFD aż po dziś (1997-2022) spotkaliśmy na sesjach i rekolekcjach tysiące miłośników Słowa z Polski, krajów Europy (głównie Wschodniej) i innych kontynentów. Troszczyliśmy się, aby spotkania były przeniknięte ciszą i pogłębionym kontaktem ze słowem Bożym, bo po to przyjeżdżają do nas ludzie.(...)
Tematy i charakter sesji i rekolekcji są tak pomyślane, aby przyciągały chętnych niezależnie od ich poziomu życia duchowego i kontaktu z Biblią. Staramy się łączyć rzetelne obiektywne zgłębianie świętego tekstu z przedłużoną i pogłębioną modlitwą słowem Bożym. Zadziwiają nas często swoją głębią życia duchowego, ludzie prości, bez przygotowania teologicznego i biblijnego, potrafiący odczytywać Słowo w sposób niezwykle aktualny. (...)
W naszym salwatoriańskim Domu Słowa spotykamy ludzi, którzy uczą mnie także kochać Kościół ranny w swoich pasterzach, konsekrowanych, w ojcach, matkach, żonach, mężach, dzieciach. Wnieśli w moje życie wiele światła, przy którym mogę „czytać” własne życie i życie Kościoła. To słuchacze uważni i mocno stąpający po ziemi.(...).
Patrząc na osoby trafiające do naszego domu z pogmatwaną historią życia, przekonuję się, że bogactwem Kościoła są nie tylko ludzie głęboko wierzący, z piękną historią powołania, ale także ci, którzy usiłują usłyszeć Boga, uwierzyć w Niego, którzy usiłują wracać. W skarbcu Kościoła są nie tylko modlitwy ludzi świętych, ale także łzy jego marnotrawnych synów, które Bóg zbiera do swego bukłaka (por. Ps 56, 9). Kościół przechowuje w swym skarbcu księgę, w której Bóg zapisuje wszystkie nasze tułacze kroki (por. Ps 56, 9), wszystkie odejścia i powroty. (...)
Nie mam wątpliwości, że CFD – Dom Słowa w Krakowie i wiele podobnych, w których pielęgnuje się słuchanie Słowa, są pilnie potrzebne Kościołowi. Potrzebne są Domy Słowa, w których więcej czasu poświęcać się będzie pojedynczym człowiekowi, aby formować jego serce do pogłębionej wiary, wspierać go w coraz bardziej społeczeństwie zsekularyzowanym. Potrzebne są “domy na pustyni”, aby stworzyć warunki ciszy do zasłuchania w Słowo, które będzie pomagało skutecznie żyć Ewangelią w samym środku codzienności. Potrzebne są Domy Słowa, jak ten krakowski, aby zapalać ogień w głosicielach Słowa, by ich przekaz Ewangelii był wiarygodny dla zagubionych i poszukujących. Potrzeba Domów Słowa, aby rodziły i wychowywały świadków Słowa, którzy przekonają swoim życiem, że stronice Biblii nie są abstrakcyjne, nie są jedynie piękne, ale konkretne i do zrealizowania w osobistej historii. Kardynał Gianfranco Ravasi, przyjaciel i współpracownik naszego Domu Słowa, powiedział, że musimy powrócić do słuchania i lektury Biblii nie tylko w liturgii, nie tylko w teologii, ale także w prywatnej duchowości każdego wierzącego. Do tego stara się wychowywać prowadzony przez salwatorianów i salwatorianki krakowski dom przy ul św. Jacka 16. 25 lat lat posługi w CFD wielokrotnie przekonało nas, posługujących, że ludzie naprawdę lgną do Biblii i chłoną Słowo zwłaszcza wtedy, gdy znajdują dla siebie dom: przestrzeń pustyni, ciszę i czekających na nich duchowych przewodników rozmiłowanych w Słowie.
Program Domu Słowa
rok 2022 | rok 2023 |
https://www.cfd.sds.pl/artykul/45,program-na-rok-2022 | https://www.cfd.sds.pl/artykul/117,program-na-rok-2023 |