Jak spotkać Boga w Słowie?
Drodzy,
pragniemy podzielić się z Wami praktyką naszego życia - codzienną lekturą Pisma Świętego. Jest to czynność fundamentalna dla naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego.
Dzięki niej każdy z nas, indywidualnie i we wspólnocie, doświadcza Żyjącego Boga - Boga, który jest życzliwy i zaangażowany w nasze, ludzkie sprawy. Dostrzegamy kiełkujące owoce działającego w nas Słowa: nową nadzieję, wewnętrzny spokój, akceptację ludzi i życia takimi, jakie są.
Praktykowania czytelnictwa Pisma Świętego (Adoracji Słowa) nie można porównać z czytelnictwem żadnych innych tekstów. Biorąc do rąk Biblię trzeba przyjąć do wiadomości, że ma się do czynienia z tekstami natchnionymi, świętymi, spisanymi tysiące lat temu. Tekstami, które były podstawą zachowań i decyzji często fundamentalnych dla społeczeństwa.
Dla ludzi wierzących teksty zawarte w Piśmie świętym są Słowem Boga kierowanym do człowieka, dzięki któremu może on osiągnąć życie wieczne. Zanim weźmiemy do rąk Pismo Święte, pochylmy się nad nim z wielkim i prawdziwym szacunkiem.
1. Zatroszczmy się o osobisty egzemplarz Pisma Świętego, w wydaniu zatwierdzonym przez Kościół Katolicki. Nie wahajmy się zaznaczać w nim słowa i teksty, które szczególnie nas poruszyły i miały wpływ na nasze życie. Biblia powinna być zawsze blisko, tak aby można było po nią sięgać w dowolnym czasie. Można też korzystać z wydawnictw internetowych, szczególnie gdy w natłoku codzienności mamy tylko chwilę, aby otworzyć do rozważań tekst Biblii.
2. Czytanie Pisma Świętego można zacząć od dowolnych fragmentów, jednak najlepiej jest to zrobić wchodząc w rytm czytań liturgicznych Kościoła. Na każdy dzień roku Kościół przeznaczył czytania z Pisma Świętego, które wchodzą w skład Liturgii Słowa na Mszy Świętej. Czytania na każdy dzień można znaleźć w Internecie i w wydawnictwach książkowych.
3. Czytanie Pisma Świętego warto potraktować jako proces, który trwa - w czasie i przestrzeni. Ważne jest przyjęcie odpowiedniego cyklu i regularności - rozpocząć można od czytania jeden raz w tygodniu. Zgodnie z wewnętrzną potrzebą należy stopniowo zwiększyć liczbę czytań do dwóch, trzech, na końcu całego tygodnia. Ten proces może trwać kilka lat a może też trwać bardzo krótko. Każda droga jest dobra.
4. Rozważanie czytań nie oznacza, że trzeba przeczytać i rozważać wszystkie, przeznaczone na dany dzień. Może być też tak, że szczególnie poruszy nas, w kontekście codzienności, jedno zdanie, a nawet jedno słowo. I to wystarczy.
5. Kiedy rozważać Pismo Święte? Dobrze jest kończyć dzień przeczytaniem czytań na dzień kolejny. Zajmie to mało czasu, ale ukierunkuje nas na cały kolejny dzień. Następnego dnia warto jest wrócić do tego czytania i w dowolnym momencie dnia otworzyć jego treść.
6. Warto sporządzać notatki i zapisywać własne, choćby bardzo krótkie przemyślenia. Wystarczy jedno zdanie. Można też korzystać z komentarzy zamieszczanych choćby przez Fundację UBI ES?, które potraktujemy jako wsparcie.
7. Przynajmniej raz w roku warto uczęszczać na rekolekcji dot. Pisma Świętego. Dobrze, jeśli codzienność pozwala na wyjazd i udział w takich rekolekcjach. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba korzystać z możliwości jakie daje Internet i korzystać z katechez zamieszczanych przez ośrodki formacji duchowej.
8. Warto korzystać z wydawnictw książkowych dot. lektury Pisma Świętego, w miarę systematycznie, kilka razy w roku, czytać wybrane i dobre publikacje na ten temat.
9. Po około roku systematycznego rozważania Pisma Świętego (Adoracji Słowa), jeżeli poczujemy potrzebę dalszego rozwoju, można rozważać kwestię uczestnictwa w praktyce Lectio Divina tj. BOŻEGO CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGO. Aby poznać czym jest ta praktyka, warto udać się na rekolekcje do wybranego centrum formacji duchowej lub rozpocząć od zapoznania się z powyższą praktyką poprzez wydawnictwa książkowe lub internetowe. Najlepiej byłoby jednak rozpocząć od udziału w rekolekcjach, nawet jednodniowych. Praktyka Lectio Divina to wejście na kolejny etap rozwoju. Przejście od praktyki, w której skupiamy się na kwestii systematyczności, do praktyki w której skupiamy się na głębokości rozważań.
10. Dobrze jest łączyć praktykę rozważania Pisma Świętego z praktyką adoracji Najświętszego Sakramentu.
11. Obrazem materialnym Adoracji Słowa oraz Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie nasz udział w różnego rodzaju dziełach miłosierdzia poprzez pomoc ludziom potrzebującym. Systematyczna praktyka Adoracji Słowa może być również wartością dodaną, jeżeli osoby ją praktykujące będą uczestniczyć we wspólnotach i działach Kościoła, zachęcając innych do rozważania Pisma Świętego.
12. Przed rozważaniem Pisma Świętego módlmy się następującymi słowami: Jezu ufam Tobie!
Gdzie można otrzymać wsparcie?
Ksiądz Krzysztof Wons SDS Dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, dla osób które rozpoczynają drogę z Pismem Świętym lub chcą powtórzyć formację proponuje następujące wydawnictwa oraz rekolekcje:
1. Modlitwa Ewangelią na każdy dzień (wyd. SALWATOR)
2. Jak żyć słowem Bożym na co dzień (materiały z konferencji, książka, audiobook)
3. Poznawanie siebie w świetle słowa Bożego (materiały z konferencji, książka, audiobook)
4. Konferencja pn. Wprowadzenie do Lectio Divina, ks. Krzystof Wons. Rekolekcje dla początkujących (materiały z konferencji, książka, audiobook), dostępne również w formie corocznych rekolekcji w CFD w Krakwie: https://cfd.sds.pl/artykul/120,program-na-rok-2024